Photo1 photo2 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo8 photo9

II Sympozjum Naukowo – Techniczne

czwartek 29.10.2015

DSC_032129 października 2015 r. w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW odbyło się II Sympozjum Naukowo – Techniczne „Problemy geotechniczne posadowienia obiektów w rejonie Warszawy”. Organizatorem wydarzenia był Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie oraz Polski Komitet Geotechniki – Oddział Stołeczny (more…)


Zaproszenie na seminarium

czwartek 29.10.2015

Zakład Geodezji i Planowania Przestrzennego

Katedra Inżynierii Budowlanej SGGW

we współpracy z Kolejami Niemieckimi (Deutsche Behnen)

serdecznie zaprasza na seminarium dotyczące projektu:

Przebudowa szlaku kolejowego Stuttgart – Ulm

 

które odbędzie się w PIĄTEK, 13 LISTOPADA 2015 w godz. 14.00 – 16.00

w Sali wykładowej 1 w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW

Zakres prac oraz stan zaawansowania projektu przedstawi goszcząca w naszej jednostce Pani ELKE BERGER, wieloletni pracownik DB w Stuttgarcie.

Seminarium prowadzone będzie w języku angielskim.

Wstępne informacje o projekcie uzyskać można na stronie internetowej:

http://www.bahnprojekt-stuttgart-ulm.de/aktuell/

Serdecznie zapraszamy kadrę naukową i dydaktyczną naszego wydziału oraz studentów!

3a02747926 Karte_Stuttgart_21

Sympozjum naukowo-techniczne

środa 28.10.2015

Centrum_wodne_SGGW-620x500o29 października br. w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW odbędzie się II Sympozjum Naukowo – Techniczne „Problemy geotechniczne posadowienia obiektów w rejonie Warszawy”. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie oraz Polski Komitet Geotechniki – Oddział Stołeczny.

Więcej informacji (program, kontakt) TUTAJ


Wystawa „Nauka polska XXI wieku w obiektywie” w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW

środa 28.10.2015
Wystawa-OPI-620x500oObecne stulecie będzie należało do nauki. Na wzrost jej znaczenia wskazują liczni naukowcy, propagatorzy nauki oraz publicyści, chociażby amerykański fizyk i futurolog Michio Kaku w swojej książce „Wizje. Jak nauka zmieni świat w XXI wieku”. Stąd pojawia się pytanie – czy jesteśmy, jako państwo i społeczeństwo, przygotowani na to wyzwanie? Jest pewne, że Polska swoją siłę powinna budować między innymi właśnie w oparciu o rozwój nauki.

 Od kilkunastu lat możemy korzystać z funduszy unijnych, z których istotną część przeznacza się na naukę. Dzięki tej pomocy budowana jest infrastruktura, prowadzone są badania naukowe, istnieje w końcu możliwość, w większym stopniu, wyjazdów zagranicznych i nawiązywanie kontaktów w świecie przez polskich naukowców.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI BIP) oraz Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha (IPWC) postanowiły zorganizować wystawę, która pokazuje głównie projekty badawcze realizowane w Polsce w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Inicjatywa ta stanowi przejaw realizacji ich misji – oba podmioty działają na rzecz rozwoju nauki w Polsce. OPI jest jednostką badawczo-rozwojową zapewniającą dostęp do informacji o nauce polskiej, w szczególności poprzez publikację baz danych o instytucjach, projektach, publikacjach i badaniach naukowych oraz naukowo-technicznych. Z kolei IPWC prowadzi studia nad społecznym rozumieniem problemów współczesnej cywilizacji, prognozuje wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństwa, a także podejmuje działania na rzecz integracji społeczności akademickiej.

Prace prezentowane na wystawie można oglądać w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW od 30 października do 7 listopada br.

Na wystawie pokazywane są zdjęcia, które powstały w ramach jednego z projektów OPI BIP – ich celem było udokumentowanie prac badawczych zrealizowanych dzięki środkom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Część fotografii została wykorzystana w publikacji OPI BIP pt. „Kot Einsteina” autorstwa DSC_0353Roberta Siewiorka.

Wystawa zostanie pokazana w szkołach wyższych, które utworzyły IPWC jako jednostkę międzyuczelnianą, kolejno w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Politechnice Warszawskiej oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Cykl wystawienniczy na uczelniach założycielskich zakończy się w styczniu 2016 roku. Rok ten będzie bardzo ważny dla uczelni warszawskich, bowiem przypadną wówczas 200. rocznice utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Z uwagi na przyszłoroczne obchody wybraliśmy 16 zdjęć, które Państwu prezentujemy. Chcieliśmy pokazać naukę polską na początku XXI wieku i dlatego wśród fotografii znalazły się przykłady z różnych części kraju, nie tylko z największych ośrodków akademickich, ale także tych mniejszych, takich jak Skierniewice, Gliwice czy Koszalin. Jest to jedynie fragment działalności naukowo-badawczej realizowanej w Polsce – zdjęcia i ich opisy pokazują jej różnorodność. Pragniemy zaznaczyć, że nie jest to fotografia naukowa sensu stricto, a raczej dokumentacja tego co dzieje się obecnie w nauce polskiej wyrażona w artystyczny sposób – autorami prac są zdolni młodzi polscy fotograficy.

Liczymy na pozytywny odbiór wystawy i mamy nadzieję, że będzie ona mogła zostać zaprezentowana w przyszłości w innych szkołach wyższych w Polsce.

KURATORZY WYSTAWY: dr Michał Kruk (IPWC) i Anna Pira (OPI BIP)

Wernisaż wystawy – zdjęcia 

Więcej na www.sggw.pl


Dzień Ekoinżyniera

poniedziałek 19.10.2015

DSC_025415 października 2015 r. w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW odbył się czwarty Dzień Ekoinżyniera zorganizowany przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Ekoinżynierii przy SGGW. (more…)


Wydziałowa Inauguracja Roku Akademickiego 2015/16

wtorek 6.10.2015

DSC_00436 października 2015 roku w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016 na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Uroczystość otworzył Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Jerzy Jeznach, który serdecznie powitał liczne grono gości i sympatyków – pracowników, doktorantów, studentów a także absolwentów i seniorów. Władze Uczelni reprezentował JM Rektor, prof. dr hab. inż. Alojzy Szymański.

Po powitaniu zebranych gości Dziekan wygłosił przemówienie, w którym nowy rok akademicki określił jako „rok dużych wyzwań i dynamicznej aktywności naukowej i innowacyjnej.

Dziekan podziękował JM Rektorowi SGGW, prof. dr. hab. inż. Alojzemu Szymańskiemu za dotychczasowe wsparcie, a wszystkim pracownikom, studentom i doktorantom za wytężoną pracę dla Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska

Do nowo przyjętych studentów zwrócił się słowami:

„Inauguracja Roku Akademickiego należy do najbardziej radosnych i wzruszających uroczystości Wydziałowych, przede wszystkim ze względu na przyjęcie do społeczności akademickiej nowych studentów, którzy wnoszą w nasze środowisko młodość, radość i dynamizm”.

„Inauguracja dzisiejsza, to szczególnie istotne wydarzenie w życiu około 800 nowo przyjętych studentów na studia, na kierunki Budownictwo, Inżynieria Środowiska i Ochrona Środowiska, prowadzone na naszym Wydziale, a także dla studentów na kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna, na którym po raz pierwszy w tym roku rozpoczynamy kształcenie. Obecny rok jest szczególny bo świętujemy jubileusz 200 lat SGGW, jak również 70-lecie nauk melioracyjnych. (…) Z okazji, podjęcia właściwej życiowej decyzji – kontynuowania nauki na trudnych studiach o profilu technicznym z elementami przyrodniczymi, składam Wam serdeczne gratulacje.”

Następnie głos zabrał JM Rektor SGGW, prof. dr hab. inż. Alojzy Szymański, który witając studentów pierwszego roku życzył im, aby efektywnie wykorzystali czas studiów i doskonałe warunki do zdobywania wiedzy na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska.DSC_0084

W swoim wystąpieniu JM Rektor nawiązał do historii uczelni, od powstania Instytutu Agronomicznego na Marymoncie w 1816 roku aż po Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w roku jubileuszu 200 lat istnienia. W tym czasie SGGW rozwijała się dzięki wytężonej pracy kadry naukowo-dydaktycznej i studentów przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, dzięki którym jest wielokrotnie nagradzana za innowacyjność.

Rektor zwrócił uwagę zebranych iż misją Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest służenie rozwojowi gospodarczemu i intelektualnemu polskiego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich, gospodarki żywnościowej i szeroko rozumianego środowiska naturalnego, podkreślając że wielu jej absolwentów wraca w rodzinne strony i podejmuje się prowadzenia gospodarstw i firm bazujących na wiedzy uzyskanej na uczelni.

Na zakończenie wystąpienia JM Rektor podziękował wszystkim pracownikom i doktorantom za zaangażowanie w pracy, życząc kolejnych sukcesów oraz nagrodził wyróżniających się pracowników Wydziału.

Po wystąpieniu JM Rektora studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie.

DSC_0108 DSC_0189

Po ślubowaniu wszyscy zebrani mieli możliwość wysłuchania wykładu inauguracyjnego pt.: „Mosty – konstrukcja i symbolika”, który wygłosił prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski – Profesor Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej, Doktor Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej, Przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.DSC_0194

Po wykładzie głos zabrała Pani Kornelia Wasiluk – Przewodnicząca Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, która w serdecznych słowach powitała nowo przyjętych studentów i życzyła im samych sukcesów zapraszając do współpracy w ramach Samorządu Studentów.

GALERIA ZDJĘĆ


Copyright © 2009 – . Wordpress Theme developed by Web Hosting Fan.


Zaloguj się
Administrator strony